Co z tym bólem (piersi)?

Spotkanie prasowe z dziennikarzami.


10 października w Warszawie odbyło się spotkanie z dziennikarzami dotyczące preparatu Mastodynon pod tytułem „Co z tym bólem (piersi)?”. Gościem specjalnym spotkania była pani Prof. dr hab. n. med. Wiesława Bednarek z I KATEDRY KLINIKI GINEKOLOGII ONKOLOGICZNEJ UM w Lublinie. Temat wykładu dotyczył mastalgii cyklicznej, czyli bolesności piersi. Zgromadzeni dziennikarze dowiedzieli się, że ponad 75% kobiet cierpi na ból piersi, który może trwać nawet kilkanaście lat! Nie oznacza to jednak raka piersi. Jedynie u 7% kobiet skarżących się na bolesność piersi, zanotowano zmiany nowotworowe.
Stwierdzono jednak, że aż 85 % kobiet rezygnuję z leczenia uciążliwego bólu piersi po przeprowadzeniu badań diagnostycznych wykluczających obecność nowotworu. Co istotne objawy mastalgii charakteryzują się comiesięcznymi nawrotami, utrudniającymi codziennie funkcjonowanie, dlatego prawie połowa kobiet (48%) zgłasza, że mastalgia cykliczna powoduje dyskomfort w relacjach seksualnych. Aż 36% kobiet czuję obniżenie jakości życia przy aktywności fizycznej . Jak sobie z tym radzić? Jak zadbać o własny komfort psychofizyczny?

Czym należy leczyć mastalgię? Istnieje kilka możliwych metod leczenia. Nie każda kobieta może i chce stosować terapię syntetyczną (danazol, tamoksifen, bromokryptyna), a te które ją stosują, często zgłaszają, że w przypadku bolesności piersi jest ona mało skuteczna i powoduje efekty uboczne. W wielu przypadkach lepiej i bezpieczniej jest zastosować lek roślinny.

Do surowców pochodzenia naturalnego, które stosowane są przy bolesności piersi należą między innymi niepokalanek pieprzowy (Vitex agnus casus), driakiew (Caulophyllum thalictroides), cyklamen (Cyclamen sp.), kosaciec (Iris versicolor), lilia tygrysia (Lilium tigrinum) i kulczyba gorzka (Ignatia Amara L.). Ekstrakty z tych sześciu roślin, wzajemnie wzmacniają swoje lecznicze działanie; skutecznie łagodzą i zmniejszą obrzęk oraz bolesność piersi, a także łagodzą zaburzenia równowagi emocjonalnej w PMS.