Bionorica przeznaczyła 1 milion euro na badania naukowe


23 lipca 2014 Bionorica poinformowała, że już w najbliższą niedzielę 27 lipca przyznane zostaną nagrody o łącznej wartości 1 miliona euro za badania naukowe w dziedzinie roślin leczniczych. 20 nagród, każda w wysokości 50 000 euro, dla naukowców z całego świata zostanie przyznanych w ramach Global Research Initiative (GRI). Wśród nagrodzonych znalazł się polski naukowiec. Oficjalne ogłoszenie zwycięzców nastąpi podczas międzynarodowego Sympozjum zatytułowanego: "Stany zapalne - Wyzwania i Szanse" na Majorce.

Prof. dr.n. farm. Michael A. Popp, CEO oraz właściciel firmy Bionorica SE

Nagrody w ramach projektu Global Research Initiative (GRI) zostaną wręczone po raz pierwszy. Badania nad rozwojem leków roślinnych sponsoruje właściciel firmy Bionorica SE prof. Michael A. Popp, będącej liderem rynku leków pochodzenia naturalnego o udokumentowanej skuteczności klinicznej. "Dzięki projektowi GRI chcemy wyposażyć młodych naukowców w przestrzeń niezbędną do rozwoju ich pomysłów w dziedzinie badania leków roślinnych tak by nie odczuwali oni finansowej presji codzienności." W taki sposób prof. Michael Popp, CEO rodzinnej firmy z Neumarkt (Bawaria, Niemcy) wyjaśnia swoją decyzję o przekazaniu 1 miliona euro na ten bezprecedensowy projekt badawczy.


Prof. dr.n. farm. Michael A. Popp, CEO oraz właściciel firmy Bionorica SE

Począwszy od października 2013 roku, obiecujący, młodzi naukowcy z całego świata, w tym również z Polski, ze swoimi przełomowymi projektami badawczymi dotyczącymi roślin leczniczych lub ich ekstraktów posiadających potencjał farmakologiczny, zostali zaproszeni do aplikowania o nagrodę GRI. "Cieszę się, że w programie wzięli udział polscy naukowcy, którzy kolejny raz potwierdzili, że jesteśmy jednym z wiodących krajów w obszarze medycyny bazującej na substancjach pochodzenia naturalnego. Program zwraca również uwagę na ogromną potrzebę badania skuteczności i bezpieczeństwa substancji roślinnych, które są lub będą stosowane przez polskich lekarzy i farmaceutów" - komentuje dr Cezary Paluch, Prezes Bionorica Polska Sp. z o.o. "Mamy nadzieję, że 20 nagród po 50 000 EUR będą impulsami w innowacyjnej dziedzinie jaką jest fitomedycyna", mówi naukowiec z dziedziny farmacji, prof. Popp. "W szczególności, poszukujemy nowego spojrzenia na substancje roślinne, dzięki którym mogą powstać nowe leki, poprawiające jakość życia pacjentów oraz chroniące ich zdrowie."

"Otrzymaliśmy zgłoszenia od ponad 130 naukowców"- mówi prof. Popp i dodaje - "Nasze jury, składające się ze specjalistów z różnych dziedzin, miało trudne zadanie, żeby wyłonić zwycięskie projekty spośród tak wielu ciekawych wniosków, które do nas trafiły. W celu uniknięcia jakiejkolwiek stronniczości, wszystkie zgłoszenia były anonimowe, a ich ocena odbywała się dwustopniowo." 20 zwycięzców z 13 krajów pracuje, między innymi, nad lekami z zakresu leczenia chorób układu oddechowego, dolegliwości związanych z trądzikiem i osteoporozą. Trwają również badania nad nowymi procedurami analitycznymi oraz technikami laboratoryjnymi.

Ceremonia wręczenia nagród GRI odbędzie się podczas Międzynarodowego Sympozjum naukowego zatytułowanego: "Stany zapalne - Wyzwania i Szanse" w dniu 27 Lipca 2014 roku o godz. 15:00 w oddziale firmy Bionorica w Sa Pobla na Majorce. Bionorica spodziewa się obecności ponad 100 ekspertów z dziedziny medycyny oraz analizy leków roślinnych.

Profesor Michael A. Popp, który reprezentuje trzecie pokolenie właścicieli firmy Bionorica, przejął kierowanie biznesem w 1989 i od tego czasu przekształcił firmę w międzynarodowego lidera wśród wytwórców leków pochodzenia roślinnego. Firma skupia się głównie na produktach stosowanych w schorzeniach układu oddechowego (np. Sinupret), ale posiada również w swoim portfolio leki wskazane przy zaburzeniach ginekologicznych czy infekcjach układu moczowego. Jako firma badawczo - farmaceutyczna, Bionorica nieustannie prowadzi analizy efektywności roślin leczniczych oraz dąży do zapewnienia bezpieczeństwa poprzez standaryzację i kontrolę jakości swoich produktów.

Więcej informacji na temat projektu Global Research Initiative.