Ból piersi


bol piersi, rak piersi

Dolegliwości ze strony piersi w postaci rożnego rodzaju bólów odczuwa w różnych okresach życia około 80% kobiet, z czego aż 30% odczuwa uciążliwe, trwające ponad 5 dni w miesiącu niedogodności. Nie ma jednoznacznego wyjaśnienia przyczyn, dlaczego u kobiet występują tego rodzaju uciążliwości. Może do nich należeć zarówno noszenie zbyt obcisłej bielizny, uraz mechaniczny, zaburzenia hormonalne, jak i poważna choroba. Dlatego tak istotne jest uważne obserwowanie piersi przez całe życie.

Ból i obrzęk piersi to jedna z najczęstszych kobiecych dolegliwości, ale niestety bardzo rzadko problem ten zgłaszany jest podczas wizyty u ginekologa.

Bóle piersi - przyczyny

Bolesność piersi określana jest przez lekarzy trzema terminami:

Bionorica

mastalgia - ból piersi, wrażliwość na dotyk, tkliwość piersi,

Bionorica

mastodynia - bolesność piersi połączona z ich obrzękiem,

Bionorica

mastopatia - zmiany zwyrodnieniowe tkanki gruczołowej i tłuszczowej piersi, w postaci nieregularnych, bolesnych stwardnień.

Jeśli ból piersi pojawia się kilka dni przed miesiączką, dotyczy obu piersi i zanika tuż po rozpoczęciu krwawienia, to prawdopodobnie nie jest związany ze zmianami nowotworowymi. Wywołuje go zmiana struktury piersi powstała w wyniku gromadzenia się wody w tkance gruczołowej i zanika on wraz z pojawieniem się krwawienia.

W okresie menopauzy ból związany jest z kolei ze zmianami hormonalnymi, które powoduje naturalne starzenie się piersi i zanik tkanki gruczołowej.

Dużo bardziej czujne powinny być panie, które zgłaszają ból tylko jednej piersi, ponieważ może to rodzić podejrzenie zmian nowotworowych, ale przyczyną mogą też być inne choroby, takie jak stany zapalne nerwów międzyżebrowych, czy choroba zwyrodnieniowa połączeń chrzęstno - kostnych żeber.

Ważne aby nie lekceważyć żadnych objawów, regularnie badać piersi i konsultować z lekarzem wszystkie niepokojące zmiany w piersi.

W zdecydowanej większości przypadków okazuje się, że bolesność piersi zaklasyfikowana zostaje przez lekarza jako mastodynia lub mastalgia będąca sygnałem zbliżającej się miesiączki. Brak równowagi estrogenowo-progesteronowej odpowiada zarówno za występowanie mastodynii, jak i mastopatii. Zazwyczaj obrzęk i ból piersi nie wpływa na codzienne funkcjonowanie, czasem jednak ból jest na tyle silny i długotrwały, że powoduje znaczne obniżenie jakości życia, zarówno w sferze prywatnej, jak i zawodowej.

Oczywiście, lekarz jako pierwsze, musi wykluczyć zmiany nowotworowe, a dopiero później może podjąć się leczenia bolesności piersi. Ginekolog ma dwie możliwości terapii: za pomocą preparatów syntetycznych takich jak danazol, tamoksyfen i bromokryptyna lub za pomocą leków naturalnych (Mastodynon®, olej z wiesiołka). Obie grupy leków wykazują skuteczność w redukcji bólu piersi, ale przyjmowanie preparatów syntetycznych wiąże się z często pojawiającymi się uciążliwymi skutkami ubocznymi, dlatego w wielu przypadkach lepiej i bezpieczniej stosować jest leki pochodzenia naturalnego, jak Mastodynon®.

◀ Poprzedni artykuł

Następny artykuł ▶

Materiały do pobrania