Cykl menstruacyjny


Cykl miesiączkowy

Od krwawienia do krwawienia w ciele kobiety powtarzają się nieprzerwanie te same procesy. Okresowość ta zwana jest cyklem menstruacyjnym, cyklem miesiączkowym, miesiączką lub po prostu okresem. Cykl sterowany jest przez różne stężenia estrogenów oraz progesteronu. W pierwszej połowie cyklu (od krwawienia miesiączkowego do owulacji) przebieg menstruacji regulują estrogeny, w drugiej do głosu dochodzi progesteron (patrz wykres).

wykres cyklu

Cykl menstruacyjny zazwyczaj trwa 28 dni. Fluktuacje rzędu 3-4 dni w jedną lub drugą stronę uważane są za zjawisko normalne. W normalnym cyklu menstruacyjnym owulacja następuje pomiędzy 12, a 14 dniem. Na podstawie procesów zachodzących w śluzówce macicy, cykl menstruacyjny dzieli się na fazy menstruacyjną, proliferacyjną i wydzielniczą. Fazy folikularna, owulacyjna i lutealna są rozróżniane na podstawie procesów zachodzących w jajnikach. Najczęściej dla określenia fazy cyklu używa się nazw związanych z czynnością jajników.

Po każdym krwawieniu w jajnikach zaczyna się rozwijać około 20 pęcherzyków zawierających komórki jajowe. Z reguły tylko jeden z nich osiągnie pełną dojrzałość. Około połowy cyklu dochodzi do jajeczkowania (owulacji). Pęcherzyk pęka, a dojrzała, zdolna do zapłodnienia komórka jajowa jest uwalniana, przejmowana przez jajowód i transportowana przez niego do macicy. Pod wpływem estrogenów błona śluzowa macicy rozrasta się i mięknie, umożliwiając zapłodnionej komórce jajowej zagnieżdżenie się. W drugiej połowie cyklu hormonem dominującym w sterowaniu procesami menstruacyjnymi staje się progesteron. Z pękniętego pęcherzyka jajowego po owulacji rozwija się w jajniku ciałko żółte. Ciałko to wytwarza progesteron, który zapewnia implantację zapłodnionej komórki jajowej oraz przygotowuje ciało kobiety do ewentualnej ciąży. Jeśli jednak komórka nie zostanie zapłodniona, ciałko żółte stopniowo zanika, a błona śluzowa macicy ulega złuszczeniu. Dochodzi wówczas do trwającego od dwóch do sześciu dni nieustannego krwawienia (menstruacji). Przychodzi pora na rozpoczęcie nowego cyklu.

Świadome podejście czyni cuda

Krwawienie miesiączkowe jest cząstką kobiecej natury. Nie traktuj go jak przekleństwa, na które jesteś skazana, mimo że w te dni czujesz się brudna i nadwrażliwa. Comiesięczne krwawienia świadczą przecież o płodności oraz o możliwości wydania na świat potomstwa. Nie trać pozytywnego nastawienia, gdy Twój brzuch pobolewa, jesteś rozdrażniona i melancholijna. Porozmawiaj o tym z partnerem. Jeżeli będzie wiedział, dlaczego masz złe samopoczucie, uszanuje Twój nastrój. Nie będziesz wówczas wpadać w przerażenie już na samą myśl o miesiączce.

◀ Poprzedni artykuł

Następny artykuł ▶

Materiały do pobrania