Polski naukowiec zdobył nagrodę 50 000 euro na badanie leków pochodzenia naturalnego.


27 lipca 2014 Bionorica SE, będąca światowym liderem w produkcji leków pochodzenia naturalnego, przyznała łącznie 1 milion euro dla dwudziestu naukowców z całego świata za ich znakomite projekty badawcze.

Myślę, że ta nagroda to wspaniała idea, ponieważ wspiera młodych naukowców w rozpoczęciu własnych projektów i przekształcaniu swoich pomysłów badawczych w rzeczywistość"- powiedział dr Mirosław Szczepański z Uniwersytetu Medycznego w Warszawie.

Dr Szczepański jest jednym z 20 zwycięzców nagrody Global Research Initiative (GRI), która pod koniec 2013 została ufundowana przez Zarząd Bionorica, niemieckiego eksperta w dziedzinie leków pochodzenia naturalnego o potwierdzonej skuteczności. Proponowany przez dr Szczepańskiego z Kliniki Otorynolaryngologii Wydziału Lekarsko - Dentystycznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego projekt badawczy dotyczy badania in vitro właściwości przeciwnowotworowych wybranych preparatów pochodzenia naturalnego. Zgodnie z uzasadnieniem Jury, uzyskane wyniki będą uzasadniać potencjalne wykorzystanie takiego preparatu jako leku w leczeniu nowotworów głowy i szyi. "Jestem zadowolony, że tak wiele innowacyjnych i obiecujących projektów zostało złożonych. Duża liczba wysokiej jakości aplikacji w pierwszej edycji konkursu dowodzi, że leki roślinne zyskują coraz większe znaczenie także w środowisku naukowym" -powiedział prof. Michael Popp, CEO i właściciel Bionorica SE będącej światowym liderem w produkcji leków pochodzenia roślinnego.

"Cieszy mnie informacja, że Jury konkursu doceniło badania polskiego naukowca. Mam nadzieję, że przyczyni się to w Polsce do zwrócenia jeszcze większej uwagi na medycynę opartą na faktach, korzystającą z substancji pochodzenia naturalnego dając możliwość leczenia różnych chorób dzięki produktom leczniczym pochodzenia roślinnego" - skomentował dr Cezary Paluch, Prezes Bionorica Polska Sp. z o.o

Prof. Popp przeznaczył w sumie milion euro na unikalny projekt badawczy w obszarze leków roślinnych. Spodziewa się, że każda z 20 nagród 50.000 euro będzie bodźcem dla medycyny opartej o surowce pochodzenia naturalnego, aby móc zaoferować pacjentom jeszcze większą ofertę leków roślinnych. "Dodatkowo celem nagrody jest również poszukiwanie nowych metod analitycznych potrzebnych w rozwoju leków pochodzenia naturalnego" - powiedział farmaceuta, prof. Popp.

20 zwycięzców z 13 krajów otrzymało nagrody w niedzielę, 27 lipca 2014 podczas międzynarodowego sympozjum naukowego "Stany zapalne - Wyzwania i Szanse" w ośrodku szkoleniowym Bionorica Sa Canova w Sa Pobla, na Majorce. Jury oceniło 130 aplikacji z różnych dziedzin terapeutycznych, takich jak choroby układu oddechowego, osteoporoza, schorzenia ginekologiczne, nowotwory pęcherza moczowego, choroba Alzheimer'a i innych. Oceniane były także technologie oraz metody analityczne.

Bionorica jest producentem leków pochodzenia naturalnego i działa w blisko 50 krajach. Dzięki koncepcji wyjątkowej jakości leków oraz koncentrując się na konsekwentnej standaryzacji uprawy i produkcji, Bionorica w ciągu ostatnich 15 lat wyrosła na światowego lidera w obszarze leków roślinnych o potwierdzonej klinicznie skuteczności.

Więcej informacji na temat projektu Global Research Initiative.